Smaczna Ania

bo smak ma znaczenie…

Szynka pieczona zawijana w szynkę parmeńską

January22

Dzisiaj bardzo konkretne i praktyczne danie. Spokojnie starczy Wam na kilka obiadów lub kolacji. Na ile? -  to oczywiście będzie zależało od Waszych apetytów (-:
Szynka wieprzowa pieczona w jednym, dużym kawałku smakuje bardzo dobrze zarówno na ciepło jako danie główne jak również  na zimno. Kroję ją wówczas na cienkie plasterki i podaję zamiast wędliny.

Dzięki owinięciu mięsa w szynkę parmeńską, pozostaje ono bardzo soczyste i pachnące. Samo prosciutto natomiast jest niesamowicie w smaku, chrupiące, lekko słone i po prostu pyszne.
Zamiast szynki możecie również użyć łopatki wieprzowej. Gorąco polecam!

Składniki:

  • ok. 1,5 kg – 2 kg szynki wieprzowej bez kości
  • 4 łyżki oliwy z oliwek
  • ok. 100 g szynki parmeńskiej lub szwarcwaldzkiej
  • 2 ząbki czosnku przeciśnięte przez praskę
  • tymianek świeży lub suszony
  • otarta skórka z wyszorowanej i sparzonej wrzątkiem cytryny
  • sól, pieprz

Szynkę myjemy i osuszamy ręcznikiem kuchennym. Układamy ją w naczyniu  żaroodpornym i nacieramy starannie ze wszystkich stron marynatą zrobioną z dwóch łyżek oliwy, czosnku, tymianku, soli i pieprzu. Naczynie przykrywamy pokrywą i wkładamy do lodówki najlepiej na całą noc.

Na drugi dzień wyjmujemy szynkę z lodówki. Wykładamy ją na deskę. Posypujemy skórką z cytryny i obkładamy plastrami szynki parmeńskiej. Całość związujemy nićmi, by podczas pieczenia nic nam się nie rozpadło i by szynka miała ładny kształt.

Nagrzewamy piekarnik do 180 stopni.

W tym samym czasie wlewamy na patelnię pozostałe 2 łyżki oliwy. Rozgrzewamy tłuszcz i obsmażamy na nim szynkę z każdej strony. Ma ona nabrać ładnego złocistego koloru, a wszystkie pory w mięsie pod wpływem temperatury się zamkną.
Po tym czasie szynkę przekładamy do naszego żaroodpornego naczynia, przykrywamy i wkładamy do nagrzanego piekarnika na około 2 – 2,5 godziny (czas pieczenia uzależniony jest od wagi mięsa). Podczas pieczenia 2-3 razy przewracamy szynkę i polewamy ją powstałym sosem. Uwaga przy otwieraniu naczynia: para parzy i to jeszcze jak! Wiem coś o tym…
Po upieczeniu mięso wyjmujemy z piekarnika i odstawiamy na około 15 minut, by “odpoczęło”.

Moja szynka ważyła 1,6 kg i piekłam ją 2 godziny.
Jeśli nie jesteście pewni, czy Wasze mięso jest już gotowe możecie je sprawdzić wbijając w szynkę drewniany patyczek. Jeśli wypływający sok będzie przezroczysty to znaczy, że jest już upieczona. Jeśli sok będzie różowy, to znaczy, że trzeba jeszcze ją dopiec.

Szynkę obsmażamy na patelni

Email will not be published

Website example

Your Comment: